Echipa noastra: Sergiu Guinea – Chief Accountant, Departamentul de Contabilitate Forever Romania

Cand a intrat Forever in viata ta si cum?

Calatoria mea in Forever Romania a inceput in mai 2005, cand am aplicat pentru o pozitie de economist in cadrul departamentului de contabilitate. Forever Romania era atunci intr-o perioada de dezvoltare accelerata. Veneam de pe o pozitie de contabil sef la o alta companie. Alegerea mea pentru postul de economist s-a bazat pe intuitia mea, informatiile pe care am reusit sa le culeg la interviul cu niste oameni minunati ce reprezentau si reprezinta si acum conducerea companiei si impactul pe care acesti lideri l-au avut asupra mea - Dora & Gabor Szocs.


Desi am spus: "UAU! Asta chiar merita!", atunci nu am realizat scara la care urma sa traiesc o aventura captivanta si acum pot spune ca am facut o alegere extraordinara care m-a transformat definitiv. Pe parcurs am inteles unde ma aflu si ce oportunitate fantastica am primit, aceea de a face parte din echipa Forever. Aici am invatat atat de multe despre viata. Acum stiu ca UNU este un numar mult prea mic pentru a realiza ceva maret. Nimeni nu poate sa joace rolul unei echipe intregi. Avem nevoie unii de altii, sa daruim si sa primim, sa intindem mana, sa imbratisam, sa avem incredere… Nimeni nu este atotstiutor! Echipa are darul extraordinar de a creste la maxim potentialul si de a reduce la minim punctele slabe din fiecare.

Ceea ce imi place poate cel mai mult in echipa Forever este ca lucrul in echipa noastra da nastere unui real sentiment de modestie. Si in plus, prin toti porii echipei respira nevoia de transformare continua, posibilitatea de imbunatatire a calitatii vietii, dorinta de schimbare a oamenilor din echipa, pregatiti si dornici in orice moment sa invete lucruri noi, curiosi, care nu obosesc. Purtam pe umeri credinta si responsabilitatea ca oamenii din preajma unui lider sunt cei care determina nivelul succesului pe care il obtine liderul respectiv.

In ce consta activitatea ta si ce ai invatat in toti acesti ani?

De 11 ani, ocup postul de Chief Accountant in Departamentul de Contabilitate si ma bucur sa coordonez o echipa de oameni dedicati, profesionisti desavarsiti, care in fiecare dimineata se trezesc cu energia de a o lua de la capat, de a pune intrebari si a gasi solutii. Este totul viu! Incerc sa gasesc calea potrivita prin care urmarim eficienta si eficacitatea economica, protejarea patrimoniului companiei, conformitatea cu legislatia in vigoare, toate acestea pentru asigurarea unui nivel corespunzator de calitate. In centrul scopului nostru de A FI sunt pusi, asemenea unei icoane, Preferred Customer/ Forever Business Ownerii nostri.

Cu totii suntem o mare echipa Forever. Sunt atat de bucuros sa ma atasez de acesti oameni extraordinari, care au curajul, puterea si perseverenta de a-si trai visurile. In permanenta suntem inspirati de voi! Urmarindu-va am inteles ca afacerea Forever este un mijloc de intalnire cu celalalt, ocazia de a descoperi universul din celalalt si, macar pentru cateva momente, este suficient ca primesti posibilitatea de a te anula pe tine pentru a te varsa in celalalt si a te regasi acolo mai plin. Echipa Forever te obliga la o reglare permanenta a relatiei tale cu ceilalti. Crezul nostru este ca celalalt nu ma micsoreaza, nu ma face sa ma dezvolt mai putin, ci ma implineste!

Ce mesaj ai pentru Forever Business Owneri in aceasta perioada?

Sunteti unici! Ati raspuns provocarii Forever si ati creat din Forever cea mai adevarata institutie a dezvoltarii personale. Ati inteles atat de bine ca omul este facut sa se bucure, sa comunice, sa traiasca in comuniune. Numai comunicarea sincera este o bucurie pentru om! Ati inteles ca succesul este indeplinirea progresiva a unui scop care merita urmat, ca succesul si maretia lui nu sunt chestiuni pasive. Ca numai acolo unde este efortul, apare si bucuria. Nimic nu este pentru totdeauna: cafeaua se raceste, fumul se risipeste, timpul trece, oamenii se schimba. In aceasta perioada plina de incercari, nimeni nu stie mai bine ca voi ca dorul leaga oamenii.

Celor aflati la inceput de drum, va spun ca nu sunteti singuri, aveti alaturi de voi o echipa fantastica in frunte cu doi lideri extraordinari care inflacareaza neobositi intreaga echipa de mai bine de 22 de ani, Country Managerii nostri, colegii din Forever Romania si, bineinteles, sponsorul vostru si upline-urile sponsoriale de la care va puteti inspira si invata atat de multe. Si suntem si noi, echipa de contabilitate alaturi de voi la fiecare pas, in frunte cu Financial Manager-ul nostru, doamna Gabriela Dumitru, un om care inspira respect si incredere, iar daca aveti nevoie de sprijin in acest sens, nu ezitati sa ne scrieti pe [email protected].

Chiar daca vor fi momente in care nu stiti tot drumul pana la destinatie, este suficient sa faceti un singur pas si veti sti care e urmatorul. Nu va calculati prea mult sansele de reusita. Fixati-va telul si atingeti-l!

Asadar, dragilor, nu a zice, ci a misca inseamna a ajunge. Nu va opriti, fiti pe drum. Daca stii ce vrei, e imposibil sa nu gasesti ceea ce cauti! Si de ce sa faci aceasta calatorie singur daca poti sa-i inviti si pe altii?


Va doresc spor in tot ceea ce faceti!